Kako poteka potop?

Ob dogovorjenem času pridete v naš studio, kjer vas prijazno pozdravimo. Če ste pri nas prvič, se najprej pogovorimo o morebitnih zdravstvenih tveganjih.

Dogovorimo se glede postopka potopa in naredimo dihalne vaje za pripravo. Po potrebi se pred potopom tudi stuširate v naši kopalnici.

Ko ste pripravljeni, se preoblečete v kopalke in se pripravite na potop. V vsakem koraku smo z vami, da spremljamo vaše psihofizično počutje in omogočimo varen potop.

Počasi vstopite v banjo in se vanjo vsedete, da imate potopljena tudi ramena. Pazite na dihanje in se umirite.

Po dveh do treh minutah vstanete in greste ven iz banje. Dobite mehko svežo brisačo za brisanje in si vzamete trenutek, da vas preplavijo vsi pozitivni občutki.

Ko ste pripravljeni, se oblečete, zunaj pa vas že čaka skodelica toplega čaja. Z novo energijo greste naprej v dan, še prej pa si že rezervirate naslednji termin.

  • Če se še niste potopili v ledeno vodo, vam priporočamo obisk naše 2-urne delavnice, kjer boste spoznali vsa pomembna dejstva ledenih potopov, načine varnega potopa, pravilne tehnike dihanja in pomembna zdravstvena tveganja.

  • Če ste ledenih potopov že vajeni, se pogovorimo o vašem in možnih drugih načinih potopa. Izvedete lahko svoj ritual, a vedno v dogovoru in pod budnih očesom naših strokovnjakov.

  • S seboj prinesite kopalke, brisače priskrbimo mi.

  • Potop v ledeno vodo ni tekma, temveč terapija za boljše psihofizično počutje. Načeloma smo v vodi 2-3 minute, vse, kar je več, po nepotrebnem ohlaja telo, a pozitivni učinki več ne naraščajo. Dosežemo pa pozitivne učinke takoj, ko uspemo umiriti dih, tudi že po pol minutke.

  • V našo ledeno kad se lahko hkrati potopita dve osebi. Če imate take želje, ali bi vas na potop prišlo več, nam to sporočite ob rezervaciji in bomo prilagodili časovni termin.

Kako hladna naj bo voda?

To je odvisno od vsakega posameznika, za nekatere je dovolj hladno 15°C, drugim ustrezajo temperature nižje od 5°C. Toleranca na mraz se z rednimi terapijami tudi povečuje, zato je priporočljivo, da začnemo postopno. Naša kad ODIN vodo ohladi do ledišča, načeloma pa jo ohranjamo na 4°C za optimalno izkušnjo.

V vsakem primeru pa naj bo temperatura vode tako hladna, da želimo kopel zapustiti, vendar pa smo lahko še vedno varno v njej - to pomeni, da še lahko nadzorujemo svoje dihanje in še ne drhtimo.

Po zadnjih raziskavah je priporočljivo vztrajati v tako hladnem okolju vsaj 11 minut na teden. To ne pomeni 11 minut naenkrat, ampak na teden (hladne potope razdelimo npr. na 2 do 4 dele od 3 do 5 minut).

Hladne kopeli vs. ostale hladne terapije

Hladni tuši

Hladen tuš je lahko koristna jutranja budnica, a ne deluje enakomerno in ni tako hladen. Pri ledeni kopeli je celo telo do vratu potopljeno v hladno vodo, torej deluje na vse mišice, tkiva in organe istočasno in enakomerno. Poleg tega je temperatura vode v ledeni kopeli precej nižja od temperature vode v tušu.

Krioterapija

Nudi večino enakih koristi za telo kot ledena kopel, a zaradi suhega zraka in postopnosti zniževanja temperature pomeni manjši mentalni izziv. Hladna kopel v vodi ima zato bolj izrazite pozitivne učinke, hkrati pa krepi še um in odpornost na stres.

“Če vedno izberemo udobje, ne bomo nikoli spoznali naših pravih sposobnosti.”

— Wim Hof