Potop v mrzlo vodo po začetnem šoku aktivira parasimpatično živčevje prek stimulacije vagusnega živca, kar omogoči umirjanje in regeneracijo telesa.

Rezultat je izboljšan metabolizem, okrepljen krvno-žilni sistem, okrepljen imunski sistem, nižji krvni tlak, nižji srčni utrip, boljši spanec, večja odpornost na stres, boljša volja, motivacija in fokus, boljše splošno psihofizično počutje.

Zdravilni učinki ledenih kopeli

Izboljšan metabolizem

Zaradi izpostavljenosti mrazu se presnova telesa poveča za 8 do 80 %, saj se telo poskuša ogreti. To v tek požene številne metabolne procese v telesu, ki hkrati porabljajo več kalorij.

Povečana produkcija hormonov sreče

Potop v hladno vodo spodbudi produkcijo endrofina, dopamina, serotonina in drugih hormonov sreče, zaradi katerih se počutimo bolje že takoj po potopu. Dolgoročno lajšajo simptome depresije.

Večja variabilnost srčnega utripa

Hladna kopel z aktivacijo vagusnega živca umirja telo in znižuje srčni utrip. To ob siceršnji telesni vadbi pripomore k večjemu razponu srčnega utripa, kar pomeni bolj zdrav in odporen organizem.

Hitrejše okrevanje po poškodbah

Hladna voda izboljša cirkulacijo, ta pa omogoča hitrejše celjenje mišičnih vlaken, ligamentov, vezi, torej vseh mehkih tkiv.

Zmanjšanje vnetnih stanj v telesu

Raziskave kažejo na občutno zmanjšanje holesterola in vnetnih markerjev v krvi po seriji hladnih terapij. Optimalni rezultati se pokažejo po približno desetih terapijah, po zadnjih raziskavah pa se priporoča 11 minut mrzlih kopeli na teden.

Okrepljen imunski sistem

Telo kot odgovor na stresor, kar je hladna voda, začne proizvajati več belih krvničk, ki so steber našega imunskega sistema. Več jih je, močnejši imunski sistem imamo.

Boljši fokus in mentalna jasnost

Šok mrzle vode spodbudi stanje izboljšane pozornosti in mentalne jasnosti. Nič več ni megle v glavi, nov val energije pa pripomore k boljši kognitivni funkciji, dvigu splošne energije in večji motivaciji.

Večja produkcija rjave maščobe

Hladne kopeli krepijo produkcijo rjave maščobe, ki pomaga porabljati odvečno vnešeno energijo, služi proizvodnji toplote, večja aktivacija tega tkiva pa pomeni večjo porabo energije in manjšo možnost za pridobivanje telesne mase.

Hitrejša regeneracija po naporu

Športniki uporabljajo hladne kopeli za hitrejšo regeneracijo po večjih naporih. Ča pa nas naslednji dan ne čaka velik napor, je bolje, da hladno kopelo pravimo pred vadbo, po vadbi pa mišicam še nekaj časa pustimo stanje napetosti.

Pomoč pri kroničnih boleznih

Hladne terapije se že leta uporabljajo za pomoč pri zdravljenju avtoimunskih bolezni, pri čemer ob rednih terapijah opažajo dologoročna izboljšanja bolezenskih stanj.

Izboljšana cirkulacija v telesu

Ob potopu v mrzlo vodo se skrčijo žile na okončinah, telo pa več krvi ohranja v trupu in možganih. Po potopu se žile spet razširijo, kar deluje kot telovadba za celotno ožilje, ki postane bolj prožno.

Lajšanje negativnih učinkov stresa

Kronični vsakodnevni stres aktivira simpatično živčevje, ki telo drži v stalni pripravljenosti in napetosti. Potop v mrzlo vodo spodbudi parasimpatično živčevje, ki telo umirja, spodbuja regeneracijo in dobro počutje ter krepi spanec.

Nižji krvni tlak

Raziskave kažejo, da se ob redni uporabi hladnih kopeli dolgoročno znižajo krvni tlak, srčni utrip, raven holesterola, izboljša se občutljivost za inzulin ter uravnovesi raven glukoze v krvi.

Aktivacija vagusnega živca

Vagusni živec je največji element parasimpatičnega živčevja, katerega namen je telo vrniti v stanje umiritve in sproščenosti. Najbolj učinkovita metoda aktiviranja vagusnega živca je hladna kopel.

Preprečevanje demence

Po nekaterih raziskavah naj bi k demenci pripomogla kronična vnetja, ki slabijo krvno-žilni sistem in večajo oksidativni stres v možganih. Po teh raziskavah hladne kopeli zaradi preprečevanja vnetnih stanj zmanjšujejo tveganje za razvoj demence.